Gå till innehåll
Svenska Bågskytteförbundet
Svenska Bågskytteförbundet

Fält-VM 2026 - Laget är klart

Efter fyra uttagningstävlingar (fem för juniorerna) har seniorfältkapten Lina Björklund och juniorkapten Karin Larsson Brolund samt assisterande kapten Marcus Arlefur tagit ut de skyttar som ska representera Sverige på Fält-VM i Yankton, South Dakota, 22–27 september.

Fält-VM Yankton 2022

De uttagna är:

Compound Men

  • Jacob Benschjöld

Barebow Men

  • Leo Pettersson
  • Erik Jonsson
  • Markus Olsson

Recurve Under 21 Men

  • Loke Dymén
  • Emil Varga

Compound Under 21 Men

  • Viktor Johnsson

Barebow Under 21 Men

  • Ludwig Rohlin

Seniorskyttarna har under ett eller flera tillfällen skjutit över respektive klass kvalgräns och därmed blivit uttagningsbara till landslaget. Enbart Markus Olsson är ny i laget på seniorsidan och de övriga tre seniorerna har skjutit banorna i Yankton 2022 när fält-VM gick i USA sist.

Vi ser därför med spänning fram emot vad dessa skyttar kan åstadkomma under detta mästerskapet.

Tre av de fyra juniorerna gör sitt första landslagsuppdrag i fältlandslaget och vi är extra glada att vi kan ställa upp med ett slagkraftigt lag på juniorsidan, något som Sverige inte haft sedan 2021.

Karin och Marcus känner dessutom stor trygghet i de val de gjort och känner att dessa skyttar är redo för den utmaning som de kommer att möta på banorna i Yankton.

Värt att notera är att Erik Jonsson, som dessutom är sportchef, har blivit godkänd av generalsekreterare Marcus Holm att tävla på fält-VM då Erik har skjutit höga poäng på de svenska uttagningstävlingarna och visat god form.

Under resan kommer Lina vara kapten för samtliga åtta skyttar med Erik som assisterande coach. För att svetsa ihop laget kommer en teambuildingdag i Hallsberg att genomföras under augusti!

Publicerad: 2026-08-10

Senast uppdaterad: 2026-08-10

Författare: Lukas Jacobsson

Besöksadress

Enligt överenskommelse

Postadress

c/o Volungholen
Höglundagatan 3
821 34 BOLLNÄS

Kontakta oss


sbf@bagskytte.se