EM i Antalya – huvudfokus för tavellandslaget
Årets viktigaste internationella tävling för tavellandslaget i både recurve och compound är EM i Antalya, som äger rum 18–24 maj 2026. Mästerskapet fungerar också som kval till European Games 2027, vilket i sin tur är Europas kval till OS.
%20eurpean-archery-outdoor-championships_logo_page-0001-768x407-865280909.jpg)
Svenska Bågskytteförbundets prioritering inför EM är mixed lag i recurve och compound. Det innebär att minst en skytt i varje klass deltar individuellt. Förhoppningen är att ekonomin ska tillåta att två skyttar i varje klass kan representera Sverige vid EM.
Som förberedelse inför mästerskapet skickar vi två lag – totalt fyra skyttar, en i varje klass – till European Grand Prix i Antalya, som hålls 20–26 april 2026.
Eftersom båda tävlingarna arrangeras tidigt på säsongen kommer uttagningen baseras på resultaten från fjolårets utomhussäsong samt den pågående inomhussäsongen.
- Uttagning till European Grand Prix: 30 mars (dagen efter inomhus-SM)
- Uttagning till EM: 29 april
Mer information om tavellandslaget samt övriga discipliner kommer att publiceras löpande.