Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender 2017


Fastställt tävlingsprogram på förbundsstyrelsemötet den 3 dec 2016. 


OBS från 1 maj kommer tävlingsresultat redovisas i vår Resultatdatabas

06-jan SBF 18/12 m (30 pil) Skogens IF Nyåret
07-jan SBF 18/12 m Älvenäs BK Trettondagspilen
07-jan SBF 25 m Bollnäs BK Bollnäs 25:an
07-jan SBF 18/12 m + finaler Vetlanda BSK Höglandspilen vinter
07-jan SBF 18/12 m + finaler Stockamöllans IF Förstapilen
08-jan SBF 18/12 m   Bodens BKP Nyårspilen
14-jan SBF 18/12 m Östersunds BK Storsjöpilen
14-jan SBF 18/12 m Hässleholms BK Hässleholms-Släppet
14-jan SBF 18/12 m Finspångs BSK Vallonträffen 2017
14-jan SBF 18/12 m (U) Karlstads BK "Junior-Solstaträffen"
15-jan SBF 18/12 m Östersunds BK Storsjöträffen
15-jan SBF 12 m (30 pil) Strängnäs BK Djäknepilen (inställd)
19-jan SBF 18 m + finaler Lindome BK Lindome Cup 1
21-jan SBF 18/12 m Linköpings SKF Linköpingsträffen
21-jan SBF 25/12 m BSK Hudik Glada Hudik-pilen
21-jan SBF 18/12 m BK Gripen Sundsträffen
22-jan SBF 18/12 m BSK Hudik Januaripilen
22-jan SBF 18/12 m Västra Svealands BF Värmlandsserien 4
22-jan SBF 18/12 m Huddinge BSK Huddingeträffen
25-jan SBF 18/12 m (30 pil) BS Grästorp Kvällstävling 1
25-jan SBF 18/12 m (30 pil) Timrå AIF Taif-cupen 1
28-jan SBF 18/12 m (U) Angereds BS Angeredspokalen
28-jan SBF 12 m Tranås BSK Handelsbanken Cup
28-jan SBF 18/12 m Trelleborgs BK Vårpilen  
28-29 jan SBF 18 m BSK Iggesund Klassträffen
04-feb SBF 18/12 m (30 pil) BK Dalpilen Gylleträffen
04-feb SBF 18/12 m Skogens IF Blå Jungfrupilen
04-feb SBF 18/12 m BSK Nimrod Nimrodträffen (inställd)
05-feb SBF 18/12 m Timrå AIF Timråinneträffen
09-feb SBF 18 m + finaler Lindome BK Lindome Cup 2
11-feb SBF 18/12 m Västerviks BK Ostkustens drive in
11-12 feb SBF 12 m BSK Iggesund Klassträffen
12-feb SBF 18/12 m Strängnäs BK Thomaspilen
12-feb SBF 18/12 m Västra Svealands BF Värmlandsserien 5
12-feb SBF 18/12 m  Luleå BS  Luleåextra 
15-feb SBF 18/12 m (30 pil) Timrå AIF Taif-cupen 2
16-feb SBF 12 m (30 pil) Järnvägens BF Närkefejden
18-feb SBF 18/12 m Kristianstads BK Wä Open
18-feb SBF 18/12 m Sundsvall/Ortvikens BK Midvinterpilen
18-19 feb SBF 18 m Tyresö BS Tyresöhelgen
21-feb SBF 18 m + final  Lindome BK  Lindome cup 3 
22-feb SBF 18 m (30 pil)  Kungsängens BK  Aspviksträffen 1 
25-feb SBF 18/12 m Stockholms BK Stockholmspilen 2017
25-feb SBF 18/12 m Timrå AIF Timråpilen
25-feb SBF 18/12 m Skövde BK Strängasläppet
28-feb SBF 12 m (30 pil) Järnvägens BF Minipilen
01-mar SBF 18/12 m (30 pil) Angereds BS Kvällspilen
04-mar SBF 12 m Östersunds BK Brunflopilen
04-mar SBF 18/12 m (U) Åtvidabergs BSK Åtvidabergsträffen
04-mar SBF 18/12 m Skurups BK Marskatten 2017
04-mar SBF 18/12 m Luleå BS Genrepet
05-mar SBF 18/12 m Katrineholms BK Duveholmspilen
05-mar SBF 18/12 m  Västra Svealands BF  Värmlandsserien 6 
07-12 mar EM o JEM Inne Vittel, Frankrike  
08-mar SBF 18 m (30 pil)  Kungsängens BK  Kvällsträffen 1 (nytt datum)
11-12 mar Senior-SM Falun  
15-mar SBF 18/12 m (30 pil) Timrå AIF Taif-cupen 3
18-mar SBF 12 m Järnvägens BF Lilla Rallarträffen
18-mar SBF 18/12 m Skellefteå BK Kopparpilen
18-mar SBF 12 m Södertälje BF Kringelpilen
18-mar SBF 12 m Skogens IF Lilla Jungfrupilen
19-mar SBF 18/12 m (U) Lindome BK Marspilen
25-mar SBF 18/12 m final (U) Stallarholmens BK Vårpilen Junior 2017 (inställd)
26-mar SBF 18/12 m final (U) BSK Sturarna Hågaträffen
26-mars SBF 18/12m 30 pil IF Karlsvik Karlsviksextra
29-mar SBF 18/12 m (30 pil) Angereds BS Kvällspilen
29-mar SBF 18 m (30 pil) Kungsängens BK Kvällsträffen 2 
01-02 apr JSM Inomhus Sundsvall/Karlsvik/Timrå  
09-apr 3D, 24 mål, 2 pil Huskvarna BK Huskvarnapilen
14-apr 3D, 24 mål, 2 pil (3D Touren) BK Björnen Långfredagsjakten
17-22 apr EYC, leg 1 Marathon, Grekland  
22-apr Stämmokonferens Gävle    
22-apr 3D, 24 mål, 2 pil Åtvidabergs BSK Kanonjakten 3D
23-apr Förbundsårsmöte Gävle  
23-apr 3D, 30 mål/1 pil Tibro BS Hölegropa 3-D
25-29 apr European Grand Prix Legnica, Polen  
29-apr Fält 24 mål Västerviks BK Tjustfälten
29-apr 3D, 24 mål, 2 pil Kävlinge Goif Viking 3D Games
01-maj Fält 24 mål Nora BSK 1-maj-fälten
06-07 maj 3D, 24 mål, 2 pil (Elim+finaler) Mjölby BS Skogsjöjakten 3D
10-maj SBF kortrond (36 pil) Timrå AIF VårTAIF-cupen 1(Inställd)
13-maj Fält 24 mål Vetlanda BSK Vitalafälten
13-maj 3D, 24 mål, 2 pil BK Fiskgjusen Grottskottet
14-maj 3D, 24 mål, 2 pil Södertälje BF Telge 3D
14-maj 3D, 2 x 24 mål, 2 pil Skallsjö BG Långsjö 3D
15-22 maj World Cup  Shanghai, Kina  
17-maj SBF kortrond (36 pil) Timrå AIF VårTAIF-cupen 2
20-maj 3D, 24 mål, 2 pil BS Vaggeryd Vaggerydsjakten
20-maj Fält 24 mål Stallarholmens BK Stallarholmsfälten
20-maj SBF 70/50 Linköpings SKF Solgläntan
20-maj 3D, 24 mål, 2 pil Wij BS Rönnåsjakten
21-maj 3D, 24 mål, 2 pil Gävle BK Gävlebocken
21-maj SBF 70/50 m Grimslövs AIF Grimslövsträffen
21-maj Fält 24 mål Nykvarns BK Taxingefälten (men i Stallarholmen)
22-28 maj European Grand Prix Bukarest, Rumänien  
23-maj Fält 12 mål märkt Lindome BK Kvällsfälten 1
24-maj SBF kortrond (36 pil) Timrå AIF VårTAIF-cupen 3
25-27  maj Fält 24  Angereds BS Swedish Open Fält
27-maj SBF 1440 Umeå BK Björkträffen
27-maj 3D, 24 mål, 2 pil BK Snapphanen Snapphanejakten
27-maj *SBF 70/50 m (Elits) Järnvägens BF RC-pilen
28-maj *SBF 70/50 m (Elits) Järnvägens BF Hallsbergsträffen
28-maj SBF 70/50 m (Elits) Umeå BK Vårträffen
01-jun Fält 12 mål märkt BK Fiskgjusen Lilla Fältgjusen
03-jun 3D, 24 mål, 2 pil Skogens IF Herrgårds 3D
03-jun SBF 70/50 + finaler Luleå BS Junipilen
03-jun SBF 70/50 + finaler Stockamöllans IF Billevångsträffen
03-jun SBF 70/50 + finaler (Elits) IF Karlsvik Alnöpilen
04-jun
SBF 70/50 + finaler (Elits)
Timrå AIF Timråträffen
04-jun 3D, 24 mål, 2 pil Vetlanda BSK Vetlandajakten
05-12 jun World Cup  Antalya, Turkiet  
06-jun SBF 70/50 m (Re/Co) Lindome BK Face to Face(inställd)
10-jun 3D, 24 mål, 2 pil  BS Gothia  Gothia-safari 
10-jun SBF 70/50 m Trollhättans BK Trollpilen(inställd)
10-jun SBF 70/50 (U) Skurups BK Gränsöverskridande
10-jun 3D, 24 mål, 2 pil Sundsvall/Ortvikens BK Kubenvarvet(inställd)
10-jun SBF 900 Skellefteå BK Vitbergspilen(inställd)
11-jun *SBF 70/50 m (Elits) Huskvarna BK Silverpilen
11-jun 3D, 24 mål, 2 pil Sigtuna BK Thors 3D
15-jun SBF 70/50 m Östersunds BK Optandspilen 1
17-jun SBF 900 Karlstads BK Solstapilen
17-jun SBF 70/50 m (Elits) Södertälje BF Midsommarpilen
17-18 jun 3D, 24 mål, 2 pil (Elim + finaler) Växjö AIS Växjö 3D
18-jun SBF 70/50 m BK Gripen Sundspilen
18-jun SBF 70/50 m (Elits) Stockholms BK Sigrid Johanssons minne
19-26 jun World Cup  Salt Lake City, USA  
25-29 jun Nat West Island Games BK Vildkaninen, Internationell tävl Island Games 2017
29-jun SBF 70/50 m Lindome BK Kvällstavla
01-jul SBF 1440 Hässleholms BK Lill Mats-träffen
01-jul SBF 900 IK Österviking Vikingafejden
01-jul SBF kortrond (36 pil) BK Fiskgjusen Björnkärrspilen
01-jul SBF 1440 BSK Hudik Hudikträffen(inställd)
01-02 jul NUM Kemi, Finland  
02-jul 3D, 24 mål, 2 pil BK Danapilen Stolpskottet 3D
02-jul Fält 24 mål BS Grästorp Grästorpsfälten
02-jul SBF 70/50 m (Elits) BSK Hudik Hudikpilen(inställd)
02-jul SBF 70/50 m (Elits) Nyköpings BK Spöregnspilen (+DM)
05-jul SBF 70/50 m Stockamöllans IF Möllepilen
08-jul SBF 900 Katrineholms BK Katrineholmspilen
08-jul SBF 1440 Bodens BKP Bodenträffen
08-jul SBF 70/50 m Östersunds BK Östersundspilen
09-jul SBF 70/50 m Östersunds BK ÖStersundsträffen
08-9 jul 3D, 24 mål, 2 pil (Elim dag 1 final dag 2) Skogens IF Skogens 3D VM Kval
10-jul SBF 70/50 m Skogens IF Sunes Minne
09-14 jul EYC, leg 2 Porec, Kroatien  
14-jul Senior-SM, Lagtävling Motala BSK  
15-jul Senior-SM, Kval + mix Motala BSK  
16-jul Senior-SM, Ind finaler Motala BSK  
15-23 jul Para-WC Novi Mesto, Tjeckien  
21-jul JSM Uppsala  
22-jul JSM Uppsala  
23-jul JSM Uppsala  
27-jul Fält 12 mål märkt Lindome BK Kvällsfälten 2 
28-jul SBF kortrond (36 pil) Skurups BK Anre Ljungqvists Minne
29-jul SBF 900 Skurups BK Ankepilen
30-jul SBF 1440 Skurups BK Svaneholmsdraget
20-31 jul World Games Wroclaw, Polen  
31-jul Fält 12 mål märkt Stallarholmens BK Kvällsfälten 2017
02-aug Fält 12 mål märkt  Kungsängens BK  Kvällsfälten 
05-06 aug Fält-SM Avesta  
07-14 aug World Cup  Berlin, Tyskland  
12-aug   Västerviks BK  
12-aug Jakt 30 mål Skellefteå BK Rövarjakten
12-aug SBF 70/50 m (Elits) Sundsvalll/Ortvikens BK Augustipilen
12-aug 3D, 24 mål, 2 pil Rejmyre BSK Rejmyre 3D (3D tour)
13-aug SBF 70/50 m (Elits) IF Karlsvik Sågverksträffen
13-aug Fält 24 mål märkt Hässleholms BK Björkerödsfälten
13-aug 3D, 2 pil, 15 mål BK Fiskgjusen 3D-Gjusen
13-aug SBF 70/50 m  Västerviks BK  Augustipilen 
15-aug 3D, 12 mål, 2 pil Lindome BK Kvälls Jörpaträffen
16-aug 3D 12 mål, 2 pil  Kungsängens BK Kvälls 3D 
19-20 aug 3D SM Strängnäs/Nykvarn/Stallarholmen/Södertälje
21-26 aug EM Field Championships Mokrice, Slovenien  
23-aug SBF 36 pil  Timrå AIF  Kvällskorten 1 
26-aug Jakt 30 mål  BK Pantern Panterjakten 
26-aug SBF 70/50 + finaler Luleå BS Stenvallspilen
26-aug SBF 70/50 rond Linköpings SKF Solfjädern
27-aug SBF 70/50 m Upplands Väsby BF Väsbyträffen 2017
30-aug SBF 36 pil  Timrå AIF  Kvällskorten 2 
02-sep Jakt 30 mål Järnvägens BF Hallsbergsjakten
02-sep SBF 1440 BSK Hudik Molanda 1440
03-sep SBF 70/50 m BSK Hudik Molanda 70/50
03-sep 3D, 30 mål  Kristianstads BK Ålajakten 3D
03-sep Jakt 15/Fält 12 Karlstads BK Karlstadsträffen
06-sep SBF 36 pil  Timrå AIF  Kvällskorten 3 
09-sep Jakt SM Lindome BK  
10-sep Jakt SM Lindome BK  
09-18 sep Para-VM Beijing, Kina  
16-sep SBF 70/50 m Mjölby BS  Mjölbyträffen 
17-sep SBF 900 Timrå AIF  TAIF-träffen (Norrlands) 
18-25 sep VM 3D Robion, Frankrike  
23-sep SBF konferens    
24-sep SBF konferens    
30-sep SBF 25/12 m BSK Hudik Oktoberpilen
01-okt SBF 18/12 m BSK Hudik Oktoberträffen
14-okt SBF 18/12m  Trelleborgs BK Höstpilen 
14-okt SBF 18/12 m Vetlanda BSK Höglandspilen  
14-okt SBF 18/12 m (30 pil) BK Dalpilen Höstträffen
14-okt SBF 18/12 m Luleå BS Genisisträffen
15-23 okt  VM senior  Mexico VM tavla 
21-okt SBF 18/12 m BS Grästorp Höstrusket
21-okt SBF 18/12 m Sundsvall/Ortvikens BK Sundsvallspilen
21-okt SBF 18/12 m Kristianstads BK C4 träffen
21-okt SBF 18/12 m Linköpings SKF Höstträffen
25-okt SBF 18/12 m (30 pil) Timrå AIF Taifhöst-cupen 1
25-okt SBF 18/12 m (30 pil) Angereds BS Kvällspilen
28-okt SBF 18/12 m Eskilstuna BS Munktellträffen
04-nov SBF 25 m Skurups BK Nils Holgerssonträffen
04-nov SBF 12 m BSK Sturarna Lilla Sturepilen 2017
05-nov SBF 18/12 m IF Karlsvik Karlsviksträffen
08-nov SBF 18/12 m (30 pil) Timrå AIF Taifhöst-cupen 2
11-nov SBF 12 m  Finspångs BSK  12-metern 
11-nov SBF 18 m Tyresö BS Tyresöhösten
11-nov SBF 18/12 m (U) Angereds BS Angeredspokalen
11-nov SBF 18 m BSK Iggesund Ankarpilen
11-nov SBF 18/12 m (30 pil) BK Dalpilen Vinterträffen
12-nov SBF 12 m  Huskvarna BK Lilla Vätterpilen
12-nov SBF 18 m Tyresö BS Tyresöhösten
13-nov      
15-nov SBF 18/12m (30 pil)  Kungsängens BK  Kvällsträffen 4 
15-nov SBF 18/12 m (30 pil) Angereds BS Kvällspilen
16-nov SBF 18/12 m(30 pil)  Södertälje BF  Tegelpilen 
17-nov      
18-nov SBF 12 m Timrå AIF Timråskottet
18-nov SBF 18/12 m Skogens IF "Öppet DM"
18-nov SBF 25 m Stallarholmens BK Stallarholmens 25:a
19-nov SBF 18 m + finaler Timrå AIF Novemberpilen
20-nov      
21-nov      
22-nov SBF 18/12 m (30 pil) BS Grästorp Kvällstävling 2
23-nov      
24-nov      
25-nov SBF 18/12 m Bollnäs BK Lilla Balderpilen
25-nov SBF 18/12 m Motala BSK Julosten
25-26 nov SBF 25/18/12 m Umeå BK Umeå Combi XXL
26-nov SBF 18/12 m BK Fiskgjusen Hylanderpilen
27-nov      
28-nov      
29-nov      
30-nov      
02-dec SBF 18/12 m (30 pil)  Kungsängens BK  Aspviksträffen 2 
02-dec SBF 18/12 m + finaler Skurups BK Montor Center Open
02-dec SBF 18/12 m  Lindome BK Decemberpilen
03-dec SBF 18 m Lindome BK Face to Face
04-dec      
05-dec      
06-dec      
07-dec      
08-dec      
09-dec SBF 18/12 m (U) Angereds BS Angeredspokalen
10-dec      
11-dec      
12-dec      
13-dec      
14-dec SBF 18/12 m (30 pil)  Södertälje BF Kake
15-dec      
16-dec SBF 18/12 m Kristianstads BK Christmas Open
16-dec SBF 18/12 m (30 pil) Järnvägens BF Tomtaträffen
17-dec      
18-dec      
19-dec      
20-dec      
21-dec      
22-dec      
23-dec      
24-dec      
25-dec      
26-dec SBF 18/12 m BS Grästorp Annandagspilen
27-dec      
28-dec SBF 18/12 m (30 pil) Skurups BK Helgpilen
29-dec      
30-dec      
31-dec      
Uppdaterad: 2017-10-19 23:10
Skribent: Cenneth Åhlund
Epost: This is a mailto link

 

nyfiken

 

 World Archery

 

www.juniorlandslaget.seSport Campus Sweden

 Idrottslyftet 

Städa Sverige

Städa Sverige

 

 Föräldratelefonen  Ianseo tävling

 

yt

HUVUDSPONSORER


Bågar & Pilar

Postadress:
Svenska Bågskytteförbundet
Blåbärsvägen 3
155 31 Nykvarn

Kontakt:
Tel: 060-57 01 30, +46708103133
E-post: This is a mailto link

Se all info