Hoppa till sidans innehåll

VM resultat 2018


Ungern, Pomaz 2018

Marcus Hjortsberg, BK Siljanspilen: 1 GULD Koreanska grenen, 1 GULD Polska grenen och därmed 1 SILVER i totalen. 

Mats Woxmark, BK Siljanspilen: 1 SILVER Polska jaktbanan

STORT GRATTIS till Era prestationer!!

Det Svenska laget kom på en 4 plats efter, 1:Ungern, 2:Frankrike och 3:Polen

Ungerska grenen

Juniorer:

Guld- Agnes Maucha, Ungern

Silver-Youn LeGal, Frankrike

Brons- Botond Molnár, Ungern

Marcus Hjortsberg, BK Siljanspilen kom på en hedrande 10 plats

Daniel Håkans Strömberg, BS Kil kom på en hedrande 13 plats

Seniorer:

Guld- Christoph Nemethy, Ungern

Silver- Levente Maucha, Ungern

Brons- Kornél Boldizsár, Serbien

Emil Eriksson, Sveriges Beridna Bågskyttar kom på en hedrande 15 plats

Mats Woxmark,BK Siljanspilen  kom på en hedrande 27 plats

Jan Strömberg, BS Kil kom på en hedrande 46 plats

Anders O Jönsson, Stockamöllans BK  kom på en hedrande56 plats

Ann-Sofie Wredendal, Järnvägens BK  kom på en hedrande 75 plats

Koreanska grenen

Juniorer:

Guld- Marcus Hjortsberg, BK Siljanspilen, Sverige

Silver-Agnes Maucha, Ungern

Brons- Martin Imbert, Frankrike

Daniel Håkans Strömberg  kom på en hedrande 10 plats

Seniorer

Guld- Wojtek Osiecki, Polen

Silver- Erdenesuvd Erdene, Mongoliet

Brons- Ali Ghorchian, Iran

Emil Eriksson, Sveriges Beridna Bågskyttar kom på en hedrande 15 

Mats Woxmark,BK Siljanspilen  kom på en hedrande 38 plats

Jan Strömberg, BS Kil kom på en hedrande 40 plats

Anders O Jönsson, Stockamöllans BK  kom på en hedrande50 plats

Ann-Sofie Wredendal, Järnvägens BK  kom på en hedrande 51 plats

Polska jaktbanan

Juniorer:

Guld- Marcus Hjortsberg, BK Siljanspilen, Sverige

Silver- Martin Imbert, Frankrike

Brons- Agnes Maucha, Ungern

Daniel Håkans Strömberg  kom på en hedrande 10 plats

Seniorer:

Guld -Wojtek Osiecki, Polen

Silver- Mats Woxmark,BK Siljanspilen, Sverige

Brons- Levente Maucha, Ungern

Jan Strömberg, BS Kil kom på en hedrande 11 plats

Ann-Sofie Wredendal, Järnvägens BK  kom på en hedrande  62 plats

Anders O Jönsson, Stockamöllans BK  kom på en hedrande74 plats

Emil Eriksson, Sveriges Beridna Bågskyttar kom på en hedrande 75 plats

Resultat listorna finner man på www.ihaa.eu, välj competition och sedan vilken tävling..

 

 

 

Uppdaterad: 10 JUL 2018 12:39
Skribent: Ann-Sofie Wredendal
Epost: Adressen Gömd

 

nyfiken

 

 World Archery

 

www.juniorlandslaget.seSport Campus Sweden

 Idrottslyftet 

Städa Sverige

Städa Sverige

 

 Föräldratelefonen  Ianseo tävling

 

 

yt

SPONSORER


Bågar & Pilar

Postadress:
Svenska Bågskytteförbundet
Blåbärsvägen 3
155 31 Nykvarn

Kontakt:
Tel: 060-57 01 30, +46708103133
E-post: This is a mailto link

Se all info