Hoppa till sidans innehåll

SM 2016

2016-08-08 18:06
  • Uppdaterad: 2016-08-08 21:38

Svenska Mästerskapet

I helgen som var arrangerade IK Österviking tillsammans med Venagård i Söderköping Svenska Mästerskapet i Beridet bågskytte.

Kalle Möllerberg tangerade det Svenska rekordet i den Ungerska grenen med 140,7 poäng!

Resultaten finns även som PDF under fliken Sporten- Resultat 

 

Results Hungarian Style
PL. Name Team/Club Hit Score Time Score Total Score
1 Kalle Möllerberg Stockamölla 43,0 97,7 140,7
2 Emil Eriksson SBB 34,0 87,6 121,6
3 Camilla Linderberg SBB 45,0 59,2 104,2
4 Jan Strömberg BS Kil 32,0 64,7 96,7
5 Markus Hjortberg BSK Siljanpilen 30,0 63,9 93,9
6 Sabrina Prichard SBB 21,0 59,9 80,9
7 Ann-Sofie Wredendal Järnvägens BF 24,0 46,6 70,6
8 Terese Nilsen SBB 24,0 45,4 69,4
9 Lars-Göran Kardefelt Stenbro IK 32,0 34,1 66,1
10 Daniel Strömberg BS Kil 19,0 43,4 62,4
11 Linnea Beijar Upplands Väsby BK 35,0 22,8 57,8
12 Hasse Keravou Hästdalens Medeltida Ryttare 21,0 36,4 57,4
13 Jens Mellander SBB 35,0 21,3 56,3
14 Helena Kardefeldt Stenbro IK 24,0 29,6 53,6
15 Katarina Kock BSK Siljanpilen 33,0 19,9 52,9
16 Petra Hillring SBB 19,0 33,2 52,2
17 Göran Gauffin  SBB 16,0 33,1 49,1
18 Isabelle Ahrnborg SBB 27,0 18,9 45,9
19 Håkan Lönnar SBB 13,0 31,9 44,9
20 Frida Mölerberg Stockamölla 16,0 26,7 42,7
21 Nicolina Lind SBB 14,0 27,3 41,3
22 Nalle Mathioydakis IK Österviking 15,0 24,0 39,0
23 Lukas Einarsson Hästdalens Medeltida Ryttare 15,0 22,4 37,4
24 Mats Woxmark BSK Siljanpilen 17,0 16,9 33,9
25 Marie Nicander Pedersen SBB 18,0 15,8 33,8
26 Jennifer Sandberg Karlstad BK 14,0 19,1 33,1
26 Frida Wennstig Johansson SBB 14,0 19,1 33,1
28 Kenta Pedersen  SBB 14,0 14,0 28,0
29 Risto Paloneva Nyköpings BK 6,0 7,1 13,1
30 Roland Holmlund SBB 0,0 0,0 0,0

 

Results Korean Style

PL. Name Team/Club Hit Score Bonus Score Time Bonus Total Score
1 Emil Eriksson SBB 40,0 8,0 48,3 96,3
2 Kalle Möllerberg Stockamölla 41,0 3,0 38,7 82,7
3 Markus Hjortberg BSK Siljanpilen 51,0 16,0 11,5 78,5
4 Terese Nilsen SBB 45,0 10,0 17,1 72,1
5 Frida Mölerberg Stockamölla 50,0 16,0 3,5 69,5
6 Daniel Strömberg BS Kil 51,0 10,0 6,6 67,6
7 Jan Strömberg BS Kil 42,0 5,0 11,8 58,8
8 Camilla Linderberg SBB 33,0 11,0 14,5 58,5
9 Jens Mellander SBB 50,0 10,0 -8,1 51,9
10 Göran Gauffin  SBB 40,0 6,0 4,0 50,0
11 Isabelle Ahrnborg SBB 41,0 10,0 -4,1 47,2
12 Kenta Pedersen  SBB 31,0 8,0 6,3 45,3
13 Nalle Mathioydakis IK Österviking 34,0 7,0 1,6 42,6
14 Lars-Göran Kardefelt Stenbro IK 47,0 10,0 -16,3 40,7
15 Petra Hillring SBB 29,0 8,0 3,3 40,3
16 Ann-Sofie Wredendal Järnvägens BF 33,0 0,0 6,2 39,2
17 Marie Nicander Pedersen SBB 30,0 5,0 2,6 37,6
18 Linnea Beijar Upplands Väsby BK 47,0 11,0 -22,7 37,2
19 Helena Kardefeldt Stenbro IK 43,0 8,0 -14,1 35,9
20 Hasse Keravou Hästdalens Medeltida Ryttare 26,0 3,0 6,8 35,8
21 Sabrina Prichard SBB 21,0 5,0 6,2 32,2
22 Katarina Kock BSK Siljanpilen 31,0 4,0 -3,0 32,0
23 Jennifer Sandberg Karlstad BK 22,0 0,0 8,9 30,9
24 Risto Paloneva Nyköpings BK 19,0 6,0 -0,4 24,6
25 Mats Woxmark BSK Siljanpilen 25,0 6,0 -7,3 23,7
26 Lukas Einarsson Hästdalens Medeltida Ryttare 12,0 0,0 4,1 16,1
27 Nicolina Lind SBB 11,0 0,0 0,0 10,0
28 Frida Wennstig Johansson SBB 9,0 0,0 -4,8 5,6
29 Håkan Lönnar SBB 1,0 0,0 3,1 4,1
30 Roland Holmlund SBB 0,0 0,0 0,0 0,0

 

Totala resultatlistan

 

PL. Name Team/Club
1 Kalle Möllerberg Stockamölla
2 Emil Eriksson SBB
3 Markus Hjortberg BSK Siljanpilen
4 Camilla Linderberg SBB
5 Jan Strömberg BS Kil
6 Terese Nilsen SBB
7 Daniel Strömberg BS Kil
8 Jens Mellander SBB
9 Lars-Göran Kardefelt Stenbro IK
10 Ann-Sofie Wredendal Järnvägens BF
11 Frida Mölerberg Stockamölla
12 Göran Gauffin  SBB
13 Sabrina Prichard SBB
14 Linnea Beijar Upplands Väsby BK
15 Isabelle Ahrnborg SBB
16 Petra Hillring SBB
17 Hasse Keravou Hästdalens Medeltida Ryttare
18 Helena Kardefeldt Stenbro IK
19 Nalle Mathioydakis IK Österviking
20 Katarina Kock BSK Siljanpilen
21 Kenta Pedersen  SBB
22 Marie Nicander Pedersen SBB
23 Nicolina Lind SBB
24 Håkan Lönnar SBB
25 Mats Woxmark BSK Siljanpilen
26 Jennifer Sandberg Karlstad BK
27 Lukas Einarsson Hästdalens Medeltida Ryttare
28 Risto Paloneva Nyköpings BK
29 Frida Wennstig Johansson SBB
30 Roland Holmlund SBB

 

               

 

Skribent: Ann-Sofie Wredendal
Epost: This is a mailto link

 

nyfiken

 

 World Archery

 

www.juniorlandslaget.seSport Campus Sweden

 Idrottslyftet 

Städa Sverige

Städa Sverige

 

 Föräldratelefonen  Ianseo tävling

 

yt

HUVUDSPONSORER


Bågar & Pilar

Postadress:
Svenska Bågskytteförbundet
Blåbärsvägen 3
155 31 Nykvarn

Kontakt:
Tel: 060-57 01 30, +46708103133
E-post: This is a mailto link

Se all info