Hoppa till sidans innehåll

JSM ute 2011


Distriktets juniorer tog 11 medaljer vid junior-SM 15-17 juli som arrangerades av Stallarholmen, Nykvarn och Eskilstuna.

Från SNBF deltog 9 skyttar vid årets SM ute och 7 deltog i alla 3 tävlingarna. 2 skyttar deltog i ”upp till 13”.

 

Fredagens jakttävling genomfördes i regn och lera i Stallarholmen.

Medaljer i Jakt:

DF13

Amanda Edlund

Stocka BSK

GULD

530p

DK13

Julia Kastemyr

BSK Edsbyn

BRONS

425p

HK13

Rickard Niskanen

BSK Edsbyn 

SILVER

500p

DF16

Julia Carlbäcker

Gävle BK

SILVER

495p

Övriga skyttars placering:

DK13

Sara Lindström

BSK Edsbyn

5:a

345p

DK13

Maja Märges

BSK Edsbyn

7:a

300p

HF13

Love Kristoffersson

BSK Iggesund

5:a

520p

HC16

Tim Arvidsson

Söderhamns BS

4:a

465p

Upp till 13

 

 

 

DK10

Angelica Lindström

BSK Edsbyn

4:a

545p

DK10

Felicia Jonsson

BSK Edsbyn  

9:a

435p

 

Till lördagens fälttävling var vädret bättre och banorna torra.

Medaljer i Fält:

DF13

Amanda Edlund

Stocka BSK

GULD

318p

HK13

Rickard Niskanen

BSK Edsbyn 

SILVER

277p

Övriga skyttars placering:

DK13

Sara Lindström

BSK Edsbyn

5:a

157p

DK13

Maja Märges

BSK Edsbyn

7:a

  97p

DF16

Julia Carlbäcker

Gävle BK        

4:a

241p

HF13

Love Kristoffersson

BSK Iggesund

6:a

317p

HC16

Tim Arvidsson

Söderhamns BS

5:a

294p

Upp till 13

 

 

 

DK10

Angelica Lindström

BSK Edsbyn

5:a

145p

DK10

Felicia Jonsson

BSK Edsbyn  

9:a

117p

 

Söndagens taveltävling genomfördes på Tunavallen i Eskilstuna.

De 8:a bästa skyttarna gick vidare till finalomgången och alla våra skyttar gick vidare.

Resultat efter grundomgången:

DF13

Amanda Edlund

Stocka BSK

1:a

642p

DK13

Julia Kastemyr

BSK Edsbyn

3:a

513p

DK13

Sara Lindström

BSK Edsbyn

7:a

327p

DK13

Maja Märges

BSK Edsbyn

8:a

220p

DF16

Julia Carlbäcker

Gävle BK        

7:a

553p

HF13

Oscar Spång

BSK Iggesund

1:a

654p

HF13

Love Kristoffersson

BSK Iggesund

4:a

644p

HK13

Rickard Niskanen

BSK Edsbyn 

2:a

302p

Upp till 13

 

 

 

DK10

Angelica Lindström

BSK Edsbyn

9:a

531p

DK10

Felicia Jonsson

BSK Edsbyn  

10:a

477p

 

Medaljer i tavla:

DF13

SILVER

Amanda Edlund

Stocka BSK

 

HF13

GULD

Love Kristoffersson

BSK Iggesund

 

HF13

BRONS

Oscar Spång

BSK Iggesund

 

HK13

SILVER

Rickard Niskanen

BSK Edsbyn 

 

Lag K13

GULD

BSK Edsbyn  (Rickard Niskanen, Julia Kastemyr, Sara Lindström)

 

Grattis till alla skyttar!

 

Uppdaterad: 24 JUL 2011 10:55
Skribent: Lena Kristoffersson

Postadress:
Södra Norrlands BF
Rolf Volungholen, Höglundagatan 3
821 34 Bollnäs

Kontakt:
Tel: 0278-26134
E-post: This is a mailto link

Se all info