Hoppa till sidans innehåll

Medaljer tagna av distriktets skyttar 2010


 

3D EM, Sassari, Italien 4-10 oktober

Lina Björklund

BSK Edsbyn

Damer, klassiskt 

GULD

 

 

Jakt-SM, Tived 25-26 september

Lina Björklund

BSK Edsbyn

DK21

GULD

Rolf Volungholen

Bollnäs BK

HC50

BRONS

Jan Domeij

Gävle BK

HLB21

SILVER

Pär Olnils

 

 

 

Rolf Volungholen  

 

 

 

Håkan Åsentorp

Bollnäs BK

Lag C

BRONS

Jacob Björklund

 

 

 

Juoko Niskanen

 

 

 

Lina Björklund

BSK Edsbyn

Lag K

GULD

Inge Bertäng

 

 

 

Jan Domeij

 

 

 

Ulf Granström

Gävle BK

Lag LB

GULD

 

 

3D-SM, Borgholm 28-29 augusti

Julia Carlbäcker

Gävle BK

DF16

BRONS

Lina Björklund

BSK Edsbyn

DK21

GULD

Rolf Volungholen

Bollnäs BK

HC50

GULD

Robert Antman

Wij BS

LB16

GULD

Jacob Björklund

 

 

 

Juoko Niskanen

 

 

 

Lina Björklund

BSK Edsbyn

Lag K

SILVER

Inge Bertäng

 

 

 

Tommy Hilding

 

 

 

Jan Domeij

Gävle BK

Lag LB

BRONS

 

 

Fält-SM,  Edsbyn 21-22 augusti

Lina Björklund

BSK Edsbyn

DK21

GULD

Robert Antman

Wij BS

HLB21

SILVER

Rolf Volungholen

 

 

 

Pär Olnils

 

 

 

Håkan Åsentorp

Bollnäs BK

Lag C

SILVER

Jacob Björklund

 

 

 

Juoko Niskanen

 

 

 

Lina Björklund

BSK Edsbyn

Lag K

GULD

  

 

Junior-SM, Satserup-Lund-Malmö 23-25 juli

Tavla

Julia Carlbäcker

Gävle BK

DF16

BRONS

 

 

VM Fält, Isegrad, Ungern 12-17 juli

Lina Björklund

BSK Edsbyn Lag Damer SILVER

 

 

SM Tavla, Borlänge 10-11 juli

Lina Björklund

BSK Edsbyn DK21 GULD

Raimo Mämmelä

Bollnäs BK HC50 SILVER

Robert Antman

Wij BS LB21 BRONS

Jakob Björklund

     

Kent Björklund

     

Lina Björklund

BSK Edsbyn Lag K BRONS

 

 

NUM Sandefjord, Norge 3-4 juli

Julia Carlbäcker

Gävle BK

Recurve FITA junior  SILVER

Mallin Wallin

Stocka BSK

Recurve FITA junior  BRONS     

 

 

Inomhus-SM, Karlstad 6-7 mars

Lina Björklund

BSK Edsbyn

DK21

GULD

Rolf Volungholen

Bollnäs BS

HC50

SILVER

Dennis Eriksson

Stocka BSK

HF50

GULD

Roland Svanberg

 

 

 

Robert Antman 

 

 

 

Tommy Eklund

Wij BS

Lag LB

SILVER

 

 

Junior-SM Inomhus, Oskarshamn 27-28 mars

Amanda Edund

Stocka BSK DF13 GULD

Malin Wallin

Stocka BSK

DF16

SILVER

David Svedqvist

Gävle BK

LB16

BRONS

 

Uppdaterad: 31 JUL 2011 23:19
Skribent: Lina Björklund

   

 

 

    Bildresultat för svenska bågskytteförbundet logga

 

     Bildresultat för idrottslyft

 

World Archery

Postadress:
Södra Norrlands BF
Rolf Volungholen, Höglundagatan 3
821 34 Bollnäs

Kontakt:
Tel: 0278-26134
E-post: This is a mailto link

Se all info